• Soru : Kart38 nedir?
   Cevap :
   Kart38, şehir içindeki tüm toplu taşıma araçlarında indirimli seyahat etmenizi sağlayan bir ulaşım kartı, şehir içi ulaşımın teknolojik ödeme aracıdır. Kart38, Kayseri’de ulaşım hizmetlerinin çağa uygun şekilde zahmetsiz, hızlı ve pratik bir şekilde sizlere sunulmasını sağlar.  
  • Soru : Kart38 nasıl kullanılır?
   Cevap :
   Kart38’in kullanımı son derece hızlı ve kolaydır. Ödeme yapmak için otobüslerde bulunan kart okuma cihazlarına yaklaştırmanız yeterlidir. İşleminiz anında gerçekleşir, bir binişlik tutar Kart38’inizde yüklü paranızdan düşülür. Okuyucudan kartın okunmasını teyit eden ses ve yanan yeşil ışık aracılığıyla ulaşım ücretinin ödenmiş olduğu anlaşılır. Kartınızda kalan parayı ekranda anında görebilirsiniz. Biniş ücretinizi Kart38’iniz aracılığıyla hızlı, modern ve ekonomik bir şekilde ödemiş olursunuz. Kart38’iniz sayesinde bozuk para bulamama ve bilet temin edememe gibi sıkıntılar yaşamadan hızlı biniş ve seyahat imkanına sahip olursunuz.  
  • Soru : Kart38 nereden temin edilir?
   Cevap :
   Kart38’inizi şehrin ulaşım hatları üzerinde duraklara yakın noktalarda bulunan 46 adet Dolum ve Satış bayimizden temin edebilirsiniz.  
  • Soru : Kart38’e nasıl yükleme yapılır?
   Cevap :
   Ulaşımda kullanacağınız tutarı şehrin ulaşım hatları üzerinde duraklara yakın noktalarda bulunan 46 adet Dolum ve Satış bayimizden yükletebilirsiniz. Kart38 satın alabileceğiniz ve yükleme yapabileceğiniz Dolum ve Satış bayilerimizin adres bilgilerine ulaşmak için lütfen tıklayınız. Sizin ulaşım güzergahınıza uygun bir Dolum ve Satış bayisi mevcut değilse, musterihizmetleri@kart38.com adresine e-mail atarak size uygun olan güzergahı bize iletebilirsiniz.  
  • Soru : Kart38’in satış bedeli ne kadardır?
   Cevap :
   Kart38’in 5TL tutarında bir satış bedeli vardır. Harcama yapabilmek için karta ayrıca bir miktar yüklemeniz gerekmektedir.  
  • Soru : Kart38’e en fazla ne kadar yükleme yapılabillir?
   Cevap :
   Kart38’e en fazla 65 TL yükleme yapabilirsiniz.  
  • Soru : Kart38’imi belli bir süre kullanmazsam kartım geçersiz olur mu?
   Cevap :
   Tam Kart’ınızı süresiz kullanabilirsiniz. İndirimli Kart38’inizi ise 1 yıl süreyle kullanabilirsiniz. 1 yıl sonunda bağlı bulunduğunuz kurumdan (Mili Eğitim Müdürlüğü, İlköğretim, Lise,...) almış olduğunuz belge ile Paso Vize Merkezi’nde vizesini yenileterek kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. 
  • Soru : Kart38’i nerelerde kullanabilirim?
   Cevap :
   Kart38’i tüm şehir içi toplu taşıma araçlarında kullanabilirsiniz.
  • Soru : Kart38’imi kaybedersem veya çaldırırsam iptal ettirebilir miyim?
   Cevap :
   Kart38’iniz kaybolur ya da çalınırsa kartınız hamiline olduğu için iptal ettiremezsiniz, içindeki yüklü tutarı kaybetmiş olursunuz. Dolum ve Satış bayimlerimizden yeni Kart38 satın almanız ve yükleme yapmanız gerekecektir.  
  • Soru : Kart38’im okuyucu tarafından okunmazsa ne yapabilirim?
   Cevap :
   Kart38’inizi herhangi bir Dolum ve Satış bayimizde kontrol ettirebilirsiniz. Kartınız bir daha kullanılamayacak şekilde zarar görmüşse kartınızı Paso Vize Merkezi’nde yeni kart ücreti karşılığında yeniletebilirsiniz.
  • Soru : Kart38’imin kullanım süresi dolduğunda, yükleme sırasında yada cihaza okuturken süresinin dolduğuna ve kullanılamayacağına ilişkin bir bilgi veriliyor mu?
   Cevap :
   Evet, Kart38’inizin süresi dolduğunda gereken uyarı verilecektir.  
  • Soru : Kart38’im geçersizdir uyarısı alırsam, ne yapmalıyım?
   Cevap :
   Konuyla ilgili Kart38’iniz ile beraber Paso Vize Merkezi’ne başvurabilirsiniz. 
  • Soru : Kart38 satın aldım, hemen yükleme yaparak kullanabilir miyim?
   Cevap :
   Evet, Ulaşım kartı dolum ve satış cihazından satın aldığınız kartlar yükleme ve kullanıma açık olacaktır.  
  • Soru : Ulaşım kartı dolum ve satış cihazı paramı kabul etmezse, ne yapmalıyım?
   Cevap :
   Kullanılan banknot ile ilgili bir sorun olabilir. Yeni bir banknot ile işleminizi yeniden deneyebilirsiniz.
  • Soru : Ulaşım kartı dolum ve satış cihazının paramı aldığı ama yükleme yapmadığı durumda, ne yapmalıyım?
   Cevap :
   Yüklemenin yapılamadığına dair bilgi fişi çıkmaktadır. Bilgi fişi ile beraber Paso Vize Merkezi’ne ve mevcut gişelerimize başvurulabilirsiniz. Bilgi fişi olmadığı durumlarda ise Ulaşım kartı dolum ve satış cihazı üzerinden yapılacak ilk başarılı para yükleme işleminin ardından ekranda yüklenememiş tutarı görebileceksiniz. Bu tutar onayınız üzerine Kart38’inize yüklenecektir. Bu durumla ilgili detaylı yardım için Paso Vize Merkezi’ne başvurulabilirsiniz.  
  • Soru : Ulaşım kartı dolum ve satış cihazının paramı aldığı ama Kart38’imi vermediği durumda, ne yapmalıyım?
   Cevap :
   Kart38 İşlem Merkezi  (0352 231 62 72 ) ve mevcut gişelerimize başvurabilirsiniz.  
    
  • Soru : Ulaşım kartı dolum ve satış cihazına param ya da Kart38’im sıkışırsa, ne yapmalıyım?
   Cevap :
   444 30 38 Kart38 Müşteri Hizmetlerini arayarak durumu bildirmeniz durumunda konuyla ilgili bir yetkili çözüm için yönlendirelecektir. Ulaşım kartı dolum ve satış cihazına para ya da Kart38’inizin sıkıştığı durumda Paso Vize Merkezi'ne ve mevcut gişelerimize başvurabilirsiniz.  
  • Soru : Kart38’im de bir arıza meydana gelirse yenisini almak için bir ücret ödemem gerekiyor mu?
   Cevap :
   Kartınızı yeni aldığınız ve ilk yükleme sırasında bir arıza sebebiyle kullanamadığınız durumda kartınız yenisi ile ücretsiz değiştirilmektedir. Kartınızı kullanmaya başladıktan sonra oluşan arızalarda ise yeni kart için ücret alınmaktadır. 
  • Soru : Öğrenci-öğretmen statüsünde yer alan indirimli kartlar ve avantajları nelerdir?
   Cevap :
   İndirimli kartlar a) Öğrenci b) Öğretmen c) Özürlü d) Refakatçi Avantajları; Öğrenci ve öğretmenler belediye ve halk otobüslerinden indirimli yararlanmaktadırlar. Özürlüler belediye otobüslerinden ücretsiz, halk otobüslerinden indirimli yararlanabilmektedir. Refakatçı kartları özürlü kartları ile birlikte seyahat ettikleri zaman kullanılmakta, Özürlülülerin yararlandığı haklardan yararlanmaktadır. Serbest kart sahipleri ise bütün otobüslerden ücretsiz faydalanmaktadır.  
  • Soru : İndirimli kartları alabilmek için hangi belgelerle nereye başvurmak gerekiyor?
   Cevap :
   İndirimli kartların temin edilebilmesi için; a) Öğrenci : Öğrenci belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi,bir adet fotoğraf,5 TL kart ücreti, b) Özürlü : %40 ve üzeri heyet raporları ,nüfus cüzdanı fotokopisi, bir adet fotoğraf,5 TL kart ücreti, c) Refekatçı : Özürlünün özür oranı %85 ve üzeri olursa ailesinden bir kişiye refakatçı kartı için d) %85 üzeri heyet raporu refakatçı alacak kişinin nüfus cüzdan fotokopisi 1 adet fotoğraf,5 TL kart ücreti, e) Öğretmen: Görev yaptıkları okuldan görev belgesi,nüfus cüzdan fotokopisi,1 adet fotoğraf,10 TL kart ücreti talep edilmektedir.  
  • Soru : İndirimli kartlarda bir biniş ücreti ne kadar düşmektedir?
   Cevap :
   İndirimli kartlarda bir biniş ücreti 1,00 TL dir. 
  • Soru : Tam Kartlarda bir biniş ücreti ne kadar düşmektedir?
   Cevap :  Tam kartlarda bir biniş ücreti 1,60 TL dir. Ayrıca aktarma yapmak isteyen kart sahiplerinin kartlarından 0,10 krş aktarma ücreti düşmektedir.
  • Soru : Serbest binişler için hangi kartlar geçerlidir? Bu kartları alabilmek için hangi şartlar gereklidir?
   Cevap :
   Serbest (ücretsiz) Kartlar a) 65 yaş kartları b) Şehit Ailesi Kartları c) Basın kartları d) Belediye personel kartları e) Yabancı uyruklu Öğrenciler f) Kamu personeli g) Sporcu Kartları  
  • Soru : Kart38 İşlem Merkezi nedir?
   Cevap :
   Kart38 İşlem  Merkezi, indirimli ve serbest kartların temin edilmesi, her türlü (indirimli ve tam) Ulaşım kartında yaşanabilecek problemlerin çözülmesi üzerine kurulmuş birimdir. E-Kent Elektronik Ücret Toplama Sist. A.Ş. bünyesinde aşağıdaki adreste hizmet vermektedir.

   Adres : Serçeönü Mah. Çankaya Cad. Özata Apt. No:7/A  Kocasinan Kayseri Tel: (0352) 231 62 72  
  • Soru : Kart38’in kırılması, manyetiğinde sorun olması, geçersiz uyarısı alınması gibi durumlarda nereye başvurulması gerekiyor?
   Cevap :
   İndirimli, serbest ve tam proxymity kartların kırılması, kaybolması veya herhangi bir nedenle arızalanması durumunda yenilenmesi için paso vize merkezine başvurulması gereklidir.  
  • Soru : Gişeler hakkındaki şikayetlerimizi nereye iletebiliriz?
   Cevap :
    Aşağıdaki iletişim bilgilerinden yararlanarak şikayetlerinizi yazılı veya sözlü olarak iletebilirsiniz. Şikayetleriniz değerlendirilerek gerekli çalışmalar yapılacaktır. Ayrıca 444 30 38 Kart38 Müşteri Hizmetlerini arayarak da şikayet bildiriminde bulunabilirsiniz. Adres : Osmankavuncu Caddesi Şehit Cengiz Sabuncu Sokak Yıldız Sitesi 8/3 Melikgazi, Kayseri Telefon : 0352 336 77 73(pbx) Faks : 0352 336 99 20 E-posta : kayseri@e-kent.com.tr  
  • Soru : İşlem Merkezi nerededir ?
   Cevap :
   İşlem Merkezi adresi: Serçeönü Mah. Çankaya Cad. Özata Apt. No:7/A Kocasinan / Kayseri  
  • Soru : Bayi işlemleri nerede yapılmaktadır ?
   Cevap :
   Bayi işlemleri İşlem Merkezi’nde yapılmaktadır. 
  • Soru : Kişiselleştirme ve Vize işlemleri nerede yapılmaktadır ?
   Cevap :
   Kişiselleştirme Merkezi, İşlem Merkezi içerisinde yer almaktadır. 
  • Soru : Serbest binişler için hangi kartlar geçerlidir? Bu kartları alabilmek için hangi şartlar gereklidir?
   Cevap :
   Serbest (ücretsiz) Kartlar
   a) 65 yaş kartları
   b) Şehit Ailesi Kartları
   c) Basın kartları
   d) Belediye personel kartları
   e) Yabancı uyruklu Öğrenciler
   f) Kamu personeli
   g) Sporcu Kartları

   Serbest Kartların temin edilebilmesi için;

   a)65 yaş kartları: 2022 sayılı kanuna göre fakir maaşı alanlar yararlanabiliyor . Fakir,yaşlılık maaşı aldığına dair belge, nüfus cüzdan fotokopisi 1 adet fotoğraf ile başvurulup, kart ücreti alınmamaktadır.

   b) Şehit ailesi kartları: Şehitler ve gaziler derneğinden  belge , nüfus cüzdan fotokopisi ,1 adet fotoğraf ile başvurulup, kart bedeli alınmamaktadır.

   c) Basın kartları: Görev yaptıkları kurumdan belge, nüfus cüzdanı fotokopisi, 1 adet fotoğraf,10 TL kart bedeli talep edilmektedir.

   d) Belediye personel kartları : Görev yaptıkları kurumdan belge, nüfus cüzdan fotokopisi, 5 tl kart bedeli talep edilmektedir. (Sadece Büyükşehir belediye personelinden emekli ve kurum sicil numarası istenmektedir.)

   e) Yabancı uyruklu öğrenci kartları:Öğrenci belgesi ,ikametgah belgesi ,pasaport ,1 adet resim 5TL kart ücreti alınmaktadır.

   f) Kamu personeli kartları: 6245 sayılı harcırah kanununa göre Kamu kurum ve kuruluşları mutemetlerine ücretsiz seyahat kartı verme yükümlülüğü vardır.  Bu nedenle valilik personeli cezaevi personeli , posta dağıtıcıları, Türkiye İstatistik kurum personeli, vergi dairesi personeli,serbest kart alabilmeleri için;

   g) Nüfus cüzdan fotokopisi

   h) 1 adet fotoğraf

   ı) Türkiye istatistik kurumu personeli için 5 TL , diğer kamu personelleri için kart ücreti alınmamaktadır.

   İ) Sporcu kartları: Milli sporcu olup da bulunduğu yıl içersinde derece almış ise belgesi nüfus cüzdan fotokopisi , 1adet fotoğraf  ,5 TL kart ücreti talep edilmektedir.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Kayseri'de ulaşım adına bilmek istediğiniz her şey burada!